Jak zwalczać otyłość?

Jak zwalczać otyłość skutecznie? Zwalczanie otyłości nie jest podyktowane wyłącznie względami estetycznymi, ale ma również znaczenie w profilaktyce schorzeń występujących częściej u ludzi otyłych niż u osób z prawidłowym ciężarem ciała. Utrzymanie właściwego ciężaru ciała, zgodnie z wytycznymi jakie daje nam wskaźnik bmi, a tym bardziej przywrócenie go, nie jest sprawą prostą. Sposób żywienia każdego człowieka musi być dostosowany do potrzeb jego organizmu. Na potrzeby te ma wpływ płeć, wiek oraz aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia są warunki środowiskowe, np. temperatura otoczenia. Zapotrzebowanie na niektóre składniki zmienia się również w związku z pewnymi schorzeniami.
jak zwalczać otyłość jedzeniemNie wystarczy ponadto, by racja pokarmowa zawierała wszystkie niezbędne składniki w dostatecznej ilości. Ważne jest również to, z jakich produktów się ona składa i na ile posiłków dziennie jest podzielona. Oprócz składników energetycznych (tłuszcze i cukrowce), budulcowych (białka i niektóre składniki mineralne) oraz regulujących (witaminy i składniki mineralne) w codziennym pożywieniu powinny być uwzględnione produkty zawierające błonnik, który – chociaż nieprzyswajalny i pozbawiony w związku z tym wartości odżywczej – odgrywa dużą rolę w procesach trawienia. Obniżając wartość energetyczną racji pokarmowej w zwalczaniu otyłości, należy mieć na uwadze wszystkie powyższe aspekty. Ustalenie właściwego trybu postępowania podczas odchudzania jest obecnie przedmiotem wielu prac naukowo-badawczych. Biorą w nich udział nie tylko lekarze i żywieniowcy, ale również socjologowie i psycholodzy, ponieważ utrzymanie reżimu odchudzającego stwarza problemy natury psychicznej i społecznej.

Żywienie osób odchudzających się należy ustawić w taki sposób, by ochronić je przed uczuciem wyobcowania i niższej wartości. Zaleca się prowadzenie jednej kuchni dla całej rodziny. W naszym kraju, gdzie większość kobiet pracuje zawodowo, tego rodzaju rozwiązanie organizacyjne wydaje się szczególnie korzystne, ponieważ oszczędza czas i wysiłek. Zatem jak zwalczać otyłość? Otóż najistotniejsze okazuje się nie zmniejszenie ilości posiłków, lecz wręcz przeciwnie – ich zwiększenie z jednoczesnym zmniejszeniem ich objętości. Istotne jest również takie dobieranie składników posiłków, by po ich zjedzeniu powodowały uczucie sytości na długi czas. Zaleca się więc unikania węglowodanów prostych, a wprowadzenie do diety więcej białka oraz warzyw i owoców.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.6/10 (7 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
Jak zwalczać otyłość?, 8.6 out of 10 based on 7 ratings

Podziel się!

Przeczytaj również:

About the author

Autorem wpisu jest Krzysztof Forman - trener personalny i dietetyk.