Bieganie pomaga schudnąć?

Czy bieganie i ruch pomaga schudnąć? A dlaczego miałyby nie pomagać? Zastanówmy się nad tym wspólnie. Czy ktoś widział otyłego sportowca, który uprawia sport aerobowy typu bieganie, jazda na rowerze, piłka nożna czy skos wzwyż? Dobrze zbudowani zawodnicy również w niektórych sportach się zdarzają – takich jak sumo, podnoszenie ciężarów czy rzut młotem. Z tym że ci zawodnicy potrzebują dużej masy ciała i mięśni, aby generować siłę potrzebną do dźwigania czy rzucania.

bieganie pomaga schudnąć parę kilogramówWniosek jest więc prosty – bieganie pomaga schudnąć. Jeśli tylko nie chorujesz na jakąś specyficzną chorobę, która powoduje nadwagę znaczy to tyle, że Twojemu organizmowi brakuje ruchu. Podam przykład z życia wzięty. Moja siostra Anna będąc w wieku około 25 lat miała lekką nadwagę. Nie było to dużo kilogramów (raptem kilkanaście), ale przy jej budowie ciała nie wyglądało to zbyt dobrze. Zbliżając się nieubłaganie do trzydziestki i nie mogąc znaleźć atrakcyjnego faceta wreszcie wzięła się za siebie. Zaczęła ćwiczyć, a głównie było to bieganie. Wystarczył około rok, aby zrzuciła te zbędne kilogramy, a przy okazji poprawiła zdrowie, samopoczucie i pewność siebie. Na efekty nie trzeba było długo czekać, jeszcze przed trzydziestką udało jej się stanąć na ślubnym kobiercu. Co więcej na uprawianie sportu namówiła też męża, który także miał skłonności do tycia z powodu siedzącego trybu pracy.
Anna polubiła treningi biegowe na tyle, że do dzisiaj stara się dbać o linię i ciągle uprawia amatorsko sport. Nawet czasem biega w półmaratonach. Można powiedzieć, że dziś jest wręcz chuda, przynajmniej w oczach wszystkich okrąglejszych ciotek zbierających się na spędach rodzinnych. Niesamowita metamorfoza.

Jak osiągnąć podobne efekty? Z pewnością nie należy liczyć na to, że uda się schudnąć w kilka miesięcy. Jeśli nie chcesz, aby waga wracała do poprzedniego stanu musisz liczyć się z tym, że chudnięcie powinno być rozciągnięte w czasie. Właśnie około roku wystarcza, aby móc cieszyć się widocznymi efektami odchudzania. Z relacji siostry wiem, że wyglądało to tak: przez kilka pierwszych miesięcy biegania waga zupełnie stała w miejscu. Po kolejnych miesiącach coś zaczęło się ruszać i waga zaczęła wskazywać coraz mniej na skali. Potem, gdy jej metabolizm wszedł na jeszcze większe obroty z powodu ilości wysiłku waga spadła naprawdę znacząco. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i nie zrażać się, że po 3 miesiącach nie ma efektów. Trzeba cierpliwie kontynuować ćwiczenia i nie odpuszczać, a z pewnością w kolejnych miesiącach wydarzy się coś co wywoła uśmiech na Twojej twarzy. Krzykniesz wtedy: „to ma sens!” i nie poddasz się już dopóki nie osiągniesz wymarzonej wagi ciała.

Bieganie pomaga schudnąć i jest to fakt niezaprzeczalny. Jeśli ktoś chce zobaczyć jak wyglądają efekty odchudzania dzięki zwiększeniu ilości ruchu oraz zmniejszeniu spożywanych kalorii to zapraszam do zapoznania się z tym wpisem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Bieganie pomaga schudnąć?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Podziel się!

Przeczytaj również:

About the author

Autorem wpisu jest Krzysztof Forman - trener personalny i dietetyk.